Jak vybrat žíněnku?

Jak vybrat žíněnku?

 
Je úžasné, že v dnešní době je na trhu sportovních pomůcek velká škála žíněnek a podložek na cvičení. Nicméně je velmi důležité vybrat si nejen správný typ, ale také materiál, tloušťku či výplň, abyste si aktivitu užili naplno, bez zranění či ničení kloubků. Různé sporty vyžadují různé parametry a my vám dnes představíme základní typy žíněnek a pomůžeme vám s výběrem.
 
 
 

Vybírejte žíněnku dle sportu

 
Základní otázkou před výběrem je určitě sport, pro který podložku potřebujete. Na trhu najdete sportovní žíněnky určené pro:
 
gymnastiku
jógu či aerobic
parkour
bojové sporty (Teakwondo, Judo, Jiu-Jitsu, Karate apod.)
domácí cvičení
 
Každá z těchto sportovních disciplín má jiné vlastnosti, abyste si sport vychutnali a chránili své zdraví – jiné parametry budete vybírat při meditační józe a jiné při tvrdých dopadech v bojovém umění.
 
 
 
 

Základní parametry výběru

 
Proč se věnovat tolik parametrům sportovních žíněnek? Mohou sloužit jako dopadliště při skocích, výskocích či pádech, což má vliv na klouby, zmírnění případných zranění při pádu na podložku, ale také na vaše pohodlí při sportu. Při klidových disciplínách, jako je jóga, je důležitý komfort či tepelně izolační vlastnosti.
 
Podle čeho vybírat:
typ sportu
tloušťka podložky
rozměry
materiál
povrchová úprava
 
 
     
 

Typy

 

Žíněnky na gymnastiku

Na e-shopech si můžete pořídit buď univerzální gymnastickou žíněnku, nebo vsadit na profesionální typ, který je sice dražší, nicméně komfortnější. Podložky bývají vyrobeny například z paměťové pěny, která je ideální na opakované či náročné cviky. Také je vhodné se podívat, zda je povrch odolný proti vodě či potu a nezbytností je protiskluzová úprava. Hrubší žíněnky tlumí nárazy i hluk a mají výborné tepelně izolační vlastnosti.
 
Tloušťka gymnastické podložky bývá různá (dle typu cvičení a využití) a pohybuje se od 0,9 cm až do 10 cm či více.
 
 

Žíněnky na parkour

Parkour – překonávání překážek ve městě i v přírodě - se stal hitem mezi sporty a je oblíbený zejména u mládeže. Tréninky probíhají nejen v tělocvičně, ale také v terénu. Skoky, přemety, salta, výskoky, pohyb po čtyřech a mnohem víc – to chce skvělou sportovní žíněnku!
 
Zde se jednoznačně hodí nafukovací žíněnky Airtrack, které dostanete v nejrůznějších rozměrech, a jsou ideální pro nejrůznější akrobatické sporty. Díky speciálnímu povrchu je žíněnka použitelná nejen v interiéru, ale také na trávě či pláži, nebo kdekoliv venku v přírodě. Tlumí skvěle nárazy a pruží. Po nafouknutí udrží tlak několik dní. Velkou výhodou nafukovací žíněnky je, že ji můžete kdykoliv vyfouknout a složit, ale také jednoduše převést na jiné místo.
 
 

Skládací žíněnky

Univerzální a praktické jsou také třídílné skládací žíněnky na cvičení – opět jsou k dispozici různé rozměry, včetně tloušťky, tudíž si můžete vybrat dle typu sportu. Najdou své místo nejen v tělocvičnách, halách, fitness centrech, ale také jako žíněnka pro děti doma. Bývají vyplněny měkkou pěnou s povrchem z umělé kůže. Snadno se udržují v čistotě, navíc jsou skladné a můžete je kdykoliv uschovat. V nabídce najdete například skládací žíněnky za skvělé ceny.
 
 

Tatami na Taekwondo

Také žíněnky na bojové sporty mají svá specifika. Je nutné, aby absorbovaly nárazy a šetřily klouby. Kupují se nejčastěji po 1 ks, kdy můžete kdykoliv další dokoupit a vytvořit tak celou plochu formou spojování jednotlivých dílů, tzv. tatami puzzle. Povrch musí být komfortní zejména pro nohy a jejich stabilitu, ale také pro opakované pády. Tyto podložky najdete v sekci Tatami.
 
Pro bojování ve stoje se doporučuje tloušťka žíněnky okolo 2 cm, při tréninku na zemi zase tlustší a odolnější – např. 4 cm. 
 
 

Podložky na cvičení jógy a další aktivity

V neposlední řadě, a nejčastěji kupované, jsou klasické podložky na cvičení, ať už se jedná o jógu, aerobic, pilates, domácí cvičení apod. Opět je nutné zohlednit stabilitu, pohodlí při cvičení, ale také třeba izolaci od studené podlahy nebo protiskluzový povrch odolný proti potu. Praktická vychytávka je možnost popruhu, díky kterému můžete sportovní podložku kdykoliv smotat a přenášet na lekce. Tyto podložky jsou řazeny v sekci Podložky na cvičení.
 
 
 
Nákupního rádce dodal: NEJLEVNEJSISPORT.cz